Łączna liczba wyświetleń

piątek, 25 lutego 2011

Wybieramy ekrany projekcyjne

Wybieramy ekrany projekcyjne

Autorem artykułu jest Karol Stopka



Jak wybierać ekrany projekcyjne? Na co zwrócić szczególną uwagę? I czy zawsze opłaca się wydawać tysiące złotych na najnowsze cuda techniki?

ekran projekcyjnyZałóżmy, że decyzja zapadła. Mamy projektor, teraz potrzebujemy ekranu, na którym będziemy wyświetlać prezentacje, slajdy, zdjęcia i filmy.

Zanim zaczniemy chodzić po sklepach lub przeglądać oferty handlarzy internetowych, przeprowadźmy prosty rachunek sumienia i zastanówmy się, do czego będziemy takiego projektowa używać i jakie powinien spełniać cechy. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy potrzebny jest nam projektor przenośny czy ścienno-sufitowy? Jeśli chcemy się z nim przemieszać lub nie bardzo możemy pozwolić sobie na umieszczenie czegoś na ścianie, powinniśmy wybrać ten pierwszy rodzaj projektorów. W przeciwnym razie możemy sięgnąć po ścienno-sufitowy. Zastanówmy się też, czy zależy nam na elektrycznym sterowaniu projektorem. To dość drogi bajer, niekoniecznie potrzebny w codziennym użytkowaniu. Ale jeśli chcemy robić wrażenie, możemy wydać trochę więcej.

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o cel używania projektora. Czy będzie ekranem do kina domowego czy raczej będą na nim prowadzone prezentacje? To ważne, bo zastosowanie warunkuje format ekranu.

Mogłoby się wydawać, że coraz większa popularność nowoczesnych ekranów panoramicznych oraz laptopów powinna przekładać się także na kształt ekranu projekcyjnego. Jest jednak inaczej. Jeśli chodzi o ekrany przeznaczone do prezentacji lepiej postawić na standard 4:3. Dlaczego? Bo mimo wszystko wciąż jeszcze dominuje sprzęt pracujący na takich proporcjach. Także większość oprogramowania lepiej sprawdza się właśnie na takich ekranach.

Przeznaczenie projektowa warunkuje miejscem, w którym będzie używany. Jeśli będzie to pomieszczenie ciemne, można wybierać ekrany projekcyjne o powierzchni białej i matowej. Jednak w przypadku jasnych pomieszczeń lepiej zdecydować się na te o powierzchni odbijającej światło.

Warto zastanowić się nad tym, jaka będzie dla nas najlepsza wielkość ekranu. W tym przypadku ważne jest, żeby obraz był czytelny. Jeśli planujemy używać naszego ekranu w małej grupie, jego rozmiar nie musi być duży. Jednak ekrany projekcyjne stosowane w salach o dużym audytorium powinny mieć przekątną powyżej 50 cali. Warto zastosować przy tym dość znaną zasadę: ostatni rząd oglądających nie powinien znajdować się dalej niż pięć długości przekątnej ekranu.

Dodatkowym elementem, nad którym warto się zastanowić są specjalne napinacze ekranów rozwijanych. Dzięki nim powierzchnia jest zawsze płaska i naciągnięta. Można je dodać do każdego rodzaju ekranu i w ten sposób podnieść jakość projekcji. W przeciwieństwie do niepotrzebnych bajerów taki wydatek może się opłacić.

Ostatnią kwestią, ale niekoniecznie najmniej ważną, jest wielkość budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup ekranu. Jeśli mamy niewiele pieniędzy, wybierajmy ekrany projekcyjne bez zbędnych bajerów, za to wysokiej jakości. Jeśli mamy ich całą masę, możemy poszaleć.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz